مطالب مجله الی مون

روتین مراقبت از پوست – انواع پوست

روتین مراقبت از پوست

پوست بزرگترین و حساس ترین اندام حیاتی بدن است که هر گونه مشکل داخلی را آشکار می کند. با مکانیزه شدن دنیای روزمره و آلودگی هوا، این پوست است که بیشترین آسیب را از این آلودگی خواهد دید، مراقبت از سلامت پوست در هوای آلوده باید یکی از اهداف شما در روتین پوستی شما باشد.

هدف از روتین مراقبت از پوست این است که مشکلات پوستی شما را به طور کامل شناسایی کرده و سپس آنها را برطرف کنید تا همیشه پوستی جوان و شاداب داشته باشید.

هدف دیگر از روتین مراقبت از پوست این است که پوست شما را در بهترین شرایط خود نگه دارید و عیوب آن کمتر قابل مشاهده باشد. با افزایش سن، پوست شما به مراقبت بیشتری نیاز دارد و این نیاز به صبر دارد. راه حل های زیادی برای جوان سازی پوست صورت وجود دارد که می توانید با صرف زمان کمی انجام دهید، اینطور نیست که داشتن پوست عالی فقط به ژنتیک شما بستگی دارد. عادات و سبک زندگی شما و استفاده از روتین روزانه پوست نیز تاثیر زیادی روی پوست خواهد داشت، هدف هر روتین پوستی رسیدگی به رنگ و ظاهر پوست و رفع مشکلات پوستی برای کمک به عملکرد بهتر آن است.

درمان پوست به معنای استفاده از سرم ها و کرم هایی است که از ترکیبات دوستدار پوست مانند ویتامین C، رتینول، آلفا هیدروکسی اسیدها و مانند آن تشکیل شده است.

نوع پوست هر فردی با دیگری متفاوت است و توجه به این موضوع می تواند کمک شایانی به انجام صحیح برنامه روزانه پوست شما کند. به طور کلی، ما 5 نوع پوست را در نظر می گیریم، از جمله:

 • پوست چرب
 • پوست ترکیبی
 • پوست معمولی
 • پوست خشک
 • پوست حساس

روتین مراقبت از پوست - انواع پوست| پوست خشک | پوست چرب

مراحل روتین پوست صورت

یک روتین خوب مراقبت از پوست، برنامه ای است که با مراقبت اولیه پوست شروع می شود و با رسیدگی و درمان مشکلات خاتمه می یابد. اگر می خواهید پوستی سالم، شفاف و زیبا داشته باشید، باید مراحل روتین پوست را به درستی انجام دهید.

در ادامه به سه مرحله ی روتین پوستی می پردازیم:

مرحله اول : پاکسازی پوست از آلودگی و مواد آرایشی

پاکسازی پوست مهمترین مرحله در روتین پوست است. در طول روز پوست در معرض آلودگی های زیادی مانند آلودگی های محیطی، هوا، ذرات گرد و غبار، لوازم آرایشی و غیره قرار می گیرد که این آلاینده ها منافذ پوست را می بندند و به پوست اجازه تنفس نمی دهند. بهترین راه برای رهایی از این مشکل شستن و تمیز کردن پوست است. پاکسازی پوست خود شامل چندین مرحله است که عبارتند از:

 • پاکسازی پوست از مواد آرایشی و چربی با میسلار واتر یا شیر پاک کن و دستمال مرطوب آرایشی و غیره.
 • صورت خود را با یک شوینده مناسب برای نوع پوست خود بشویید.
 • استفاده از ماسک های پاک کننده پوست.

 مراحل پاکسازی :

1 . پاکسازی پوست از چربی و مواد آرایشی :

اولین قدم برای تمیز کردن پوست پاک کردن آرایش است. برای پاکسازی پوست از مواد آرایشی و آرایشی می توانید از میسلار واتر، شیر پاک کن ، روغن‌های پاک کننده آرایش، دستمال مرطوب استفاده کنید.

مهمترین نکته در پاکسازی پوست این است که از ابتدا به سراغ مواد شوینده نروید زیرا شوینده های مخصوص پوست به تنهایی قدرت پاکسازی پوست از مواد آرایشی را ندارند. به همین دلیل ابتدا باید با یکی از محصولات فوق آرایش خود را پاک کنید و سپس از پاک کننده و اسکراب پوست استفاده کنید.

نکته اول : اگر می خواهید از روغن پاک کننده یا شیر برای پاک کردن آرایش استفاده کنید باید ابتدا مقداری از این مواد را روی کف دست خود بریزید و دستان خود را به هم بمالید تا گرم شوند. سپس آن را روی صورت خود بمالید و خوب ماساژ دهید تا مواد آرایشی در این مواد حل شود. در پایان صورت خود را با پاک کننده مخصوص پوست خود بشویید.

نکته دوم :  اگر می خواهید از مایسلار برای پاک کردن آرایش خود استفاده کنید، کافی است یک پد را در آب میسلار آغشته کنید و روی صورت خود بمالید تا آرایش شما پاک شود. محلول میسلار واتر برای پاکسازی صورت بسیار خوب است علاوه بر پاک کردن آرایش، باعث تسکین و شادابی پوست نیز می شود.

برای پاک کردن آرایش چشم‌ها از پاک کننده آرایش مخصوص چشم استفاده کنید.

 

روتین مراقبت از پوست - انواع پوست

2 . شستن صورت با شوینده مخصوص پوست :

بعد از اینکه چربی و مواد آرایشی را از روی پوست پاک کردید، نوبت به شستشوی پوست با شوینده ها می رسد. بهتر است روزی دو بار صورت خود را با پاک کننده های مناسب پوست بشویید، توصیه می کنیم پاک کننده ای را انتخاب کنید که برای ناحیه حساس دور چشم مناسب باشد. همچنین از ماساژ دادن پوست دور چشم با مواد شوینده خودداری کنید زیرا باعث شل شدن و چروک شدن پوست دور چشم می شود.

هنگام خرید شستشوی صورت باید دقت داشته باشید که شوینده ای را انتخاب کنید که مناسب پوست شما باشد، به عنوان مثال اگر پوست شما خشک است حتما یک شوینده مناسب برای پوست های خشک تهیه کنید.

3 . استفاده از ماسک‌های صورت برای پاکسازی پوست :

اگر صورت خود را می شویید اما می خواهید پوست خود را کمی عمیق تر تمیز کنید، می توانید هفته ای یک یا دو بار از ماسک های پاک کننده نیز استفاده کنید. از جمله ماسک هایی که پوست را عمیقا تمیز می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماسک خاک رس: ماسک رس فریمن یک پاک کننده خوب و عمیق برای منافذ باز پوست است.
 • ماسک ذغال فعال: از ماسک‌های ذغال خوب می‌توان به ماسک ذغال اوریفلیم و ماسک ذغال سودا اشاره کرد.
 • ماسک‌های حبابی

این ماسک ها به ویژه برای پوست های چرب و مستعد جوش مفید هستند.

مرحله دوم : متعادل سازی پوست و تنظیم ph آن

پس از شستن صورت معمولاً تعادل پوست به هم می خورد. در این مرحله باید از یک سری محصولات برای بازگرداندن تعادل پوست به حالت اولیه استفاده کرد. محصولاتی مانند تونر، تونیک یا لوسیون پوست شما را پس از شستشو متعادل می کند و اسیدیته یا ph پوست را به حالت طبیعی باز می گرداند. البته این تونرها علاوه بر تنظیم PH پوست، فواید مهم دیگری نیز دارند. به عنوان مثال، تونر می تواند هر چیزی را که پس از شستن آرایش روی پوست باقی می ماند، تمیز کند.

استفاده از تونر :

پس از شستن صورت، باید از محصولی به نام تونر استفاده کنید. تونر یکی از روتین های اجباری مراقبت از پوست محسوب می شود و جزء جدایی ناپذیر روتین پوست است زیرا استفاده از آن فوایدی را به همراه دارد که عبارت است از :

1 . تونر اسیدیته پوست را که در اثر شستن پوست یا مواد آرایشی تغییر کرده است به حالت عادی برمی گرداند.
2 . تونر به لایه های عمیق پوست نفوذ می کند و مواد آرایشی و چربی باقی مانده را از لایه های زیرین پوست بیرون می کشد و پوست را تمیز می کند.
3 . تونرها برای پاکسازی عمیق پوست استفاده می شوند که به تنظیم و کنترل چربی پوست های مختلط و چرب کمک می کنند.
4 . تونرها منافذ باز پوست را کوچکتر می کنند.
5 . تونر اثر آبرسانی برای پوست دارد.
6 . تونر قرمزی و التهاب پوست های حساس را کاهش می دهد و التهاب را بهبود می بخشد.

استفاده از سرم‌ها و آمپول‌های درمانی :

بعد از اینکه پوست به خوبی شسته شد و اسیدیته آن به حالت عادی برگشت، می توانید از سرم های درمانی برای پوست خود استفاده کنید.

اگر می خواهید پوستی شفاف، روشن و بدون لک داشته باشید باید از سرم های حاوی ویتامین C استفاده کنید مثلا استفاده از سرم ویتامین C پرایم باعث روشن شدن پوست و افزایش کلاژن آن می شود.
اگر می خواهید از ایجاد چین و چروک روی پوست خود جلوگیری کنید یا اگر به دنبال رفع چین و چروک پوست صورت و گردن خود هستید، باید سراغ سرم های حاوی اسید هیالورونیک و کلاژن بروید.
آمپول های درمان پوست کمی غلیظ تر از سرم ها هستند و اثر درمانی قوی تری دارند. روش استفاده از سرم و آمپول به این صورت است که ابتدا چند قطره از آمپول یا سرم را روی پوست بریزید و با حرکات دورانی به آرامی ماساژ دهید تا به خوبی جذب پوست شما شود.

 

روتین مراقبت از پوست - انواع پوست

مرحله سوم : آبرسانی و مرطوب کردن پوست

مرطوب کنندگی و آبرسانی به خود پوست به چند مرحله تقسیم می شود. به این ترتیب مثلاً آبرسانی دور چشم با آبرسانی سایر نواحی صورت متفاوت است و باید از کرم های مرطوب کننده مختلف استفاده کرد. به طور کلی مرحله آبرسانی به پوست به چهار مرحله زیر تقسیم می شود:

 • استفاده از کرم دور چشم :

ابتدا باید یک کرم دور چشم خوب با خاصیت آبرسانی، روشن کنندگی و نرم کنندگی پوست را تهیه کنید. روش استفاده از کرم دور چشم به این صورت است که مقدار کمی از کرم را با نوک انگشت برداشته و روی ناحیه زیر پلک قرار دهید. سپس با حرکت و حرکات ملایم انگشت کرم را روی استخوان گونه و زیر ابروها پخش کنید.

هنگام استفاده از کرم دور چشم مراقب باشید که کرم به داخل چشم نفوذ نکند. همچنین به مقدار کافی کرم دور چشم بزنید و بیش از حد لازم از آن استفاده نکنید زیرا ممکن است پوست حساس دور چشم را بسوزاند.

 • استفاده از آبرسان برای پوست صورت :

مرحله بعدی که مرحله ی مهمی در روتین پوست محسوب می شود، استفاده از مرطوب کننده ها است. مرطوب کننده ها در بازار انواع مختلفی دارند و شما می توانید با توجه به سلیقه و نوع پوست خود مرطوب کننده خریداری کنید . کرم های آبرسان، ژل های آبرسان، کرم های روز و شب و اسپری های آب از جمله مرطوب کننده های موجود در بازار هستند.

برای زدن مرطوب کننده روی صورت، کافی است مقداری از این محصول را روی صورت خود بمالید و کمی ماساژ دهید تا به خوبی جذب پوست شود. اگر پوست خیلی کم آب دارید، می توانید از اسپری آب به همراه مرطوب کننده استفاده کنید تا اثر آن دو چندان شود و به خوبی صورتتان آبرسانی شود.

 • استفاده از مرطوب کننده مناسب یا کرم روز و شب حاوی مرطوب کننده :

بعد از استفاده از یک مرطوب کننده خوب روی پوست، متوجه خواهید شد که پوستتان به خوبی آبرسانی شده است. پوست هیدراته نیاز به یک لایه محافظ دارد تا از تبخیر آب در داخل پوست جلوگیری کند. جالب است بدانید که این لایه محافظ مانند چربی های طبیعی روی سطح پوست عمل می کند و در فرمول مرطوب کننده ها وجود دارد. یعنی با زدن یک لایه مرطوب کننده بعد از مرطوب کننده از تبخیر آب پوست جلوگیری می کنید.

بعد از آبرسانی از کرم های مرطوب کننده روی پوست استفاده کنید و خوب ماساژ دهید تا جذب پوست صورت شما شود این به پوست شما کمک می کند تا سالم، شاداب و نرم باشد.

 • استفاده از ضد آفتاب :

اگر در طول روز این روتین  را انجام داده اید و بعد از آن قصد خروج از خانه را دارید، حتما از یک ضد آفتاب خوب استفاده کنید. زیرا کرم ضد آفتاب از پوست صورت شما در برابر اشعه های مضر خورشید (UVA و UVB) محافظت می کند. از جمله آسیب های ناشی از امواج نور خورشید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خشکی پوست ، پیری زودرس ، لکه های روی پوست ، قهوه ای شدن جای جوش. بنابراین با استفاده منظم از ضد آفتاب و استفاده مجدد از آن هر دو ساعت یکبار از پوست خود محافظت کنید.

روتین مراقبت از پوست - انواع پوست

فروشگاه الی مون امکان انتخاب بهترین محصولات را از بین برترین برندهای جهانی فراهم کرده است. در تمام مراحل انتخاب کالای مناسب و بهترین و به صرفه ترین خرید و نیز برای اطمینان از اصالت کالای دریافتی و کسب رضایت در کنار شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *